Ασταμάτητος Άρης- Υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 77-63 (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Αθλητικά

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο ο Άρης έκανε το αυτονόητο, «σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ με 77-63 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Άρης έχει πλέον 11 νίκες και 29 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Άρης - ΠΑΟΚ

Άρης - ΠΑΟΚ

Με χρυσούς σκόρερ τον Ρόνι Χάρελ και τον Τολιόπουλο ο Αυτοκράτορας «σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ και έφτασε στην 11η νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο Χάρελ σημείωσε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος συμπλήρωσε με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Σημαντική η συμβολή και του Μποχωρίδη ο οποίος πέτυχε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο ΜακΝις με 20 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Άρης - ΠΑΟΚ Χάρελ

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με τον Άρη να στηρίζεται στον Χάρελ ο οποίος είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο ΜακΝίς με 10 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να προηγείται με 40-36.

Ο Άρης προηγήθηκε με 45-38 στο 22΄. Ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει και μείωσε σε 45-42. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 58-51.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και ξέφυγαν με 63-51. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης «μίλησε» και ο Βασίλης Τολιόπουλος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επικρατήσουν εύκολα με 77-63. Το Παλέ έδωσε την ώθηση και έτσι ο Άρης κυνηγάει τη 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Άρης - ΠΑΟΚ Τολιόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 20 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 1 (0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 10 (2/3 τρίποντα), Χάρελ 21 (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Μπάνκστον 6 (3/4 δίποντα), Σλαφτσάκης, Σταρκ 7 (3/9 σουτ), Σανόγκο 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλόγηρος

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 λάθη), ΜακΝίς 20 (9/9 δίποντα, 2/6 βολές), Φρίντρικσον 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (1/5 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλστον 6 (3/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 1, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 2, Μαργαρίτης 4, Μίχαλακ 3 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Εντυπωσιακή από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο κατάμεστο Παλέ (σ.σ. και αυτός ο αγώνας ήταν sold out) οι φίλοι του Άρη όπως θα δείτε και στο βίντεο που ανήρτησε στα social media η ΚΑΕ Άρης, ενώ αποθεώθηκαν οι παίκτες της ομάδας.

Άρης: Στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

EuroCup: Η Προμετέι… «σκανάρει» τον Άρη!

Άρης: Η αποστολή για το αυριανό ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Άρης: Ο προβληματισμός των παικτών και η δέσμευση για πληρωμές

Άρης: H πορεία του Αυτοκράτορα έως την πρόκριση – Ποια είναι η Προμετέι που θα βρεθεί στον δρόμο του – Όλα τα ζευγάρια

Μαρινάκης στους Νέους του Ολυμπιακού: «Να μας δώσετε εσείς τη χαρά που μας έχουν στερήσει οι μεγαλύτεροι φέτος» (VIDEO)

Ολυμπιακός – Ίντερ 6-5 (πεν.): Θρυλική… πρόκριση στους «16» του UEFA Youth League για τους Νέους