Ο Άρης έκανε το βήμα της πρόκρισης επικρατώντας με 1-0 κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου (ΦΩΤΟ)

Αθλητικά

Ο Άρης έκανε το χρέος του… κάνοντας το 1-0 κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου για τον γ΄ προκριματικό γύρο του Conference League.

Στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης και έκανε το πρώτο βήμα της πρόκρισης για τα πλέι οφ του Europa Conference League απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου.

Το γκολ της λύτρωσης το σημείωσε ο Λουίς Πάλμα στο 69΄με εκτέλεση πέναλτι. Ορεξάτος και απειλητικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα παρουσιάστηκε ο Άρης, καθώς είχε τόσο την κατοχή όσο και τις ευκαιρίες.

Αρης: Πανηγυρισμοί για το γκολ του Πάλμα κόντρα στη Ντιναμό Κιέβου

Αμέσως μετά το γκολ ο Πάλμα προχώρησε σε συγκινητική και συμβολική κίνηση, σηκώνοντας μια φανέλα του Άρη στο πίσω μέρος της οποίας ανέγραφε το όνομα του αδικοχαμένου 29χρονου οπαδού της ΑΕΚ, Μιχάλη Κατσουρή, ο οποίος έχασε τη ζωή του στα δολοφονική επίθεση των οπαδών της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο γήπεδο της Ένωσης στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Άλλωστε ο αποψινός αγώνας έγινε στη σκιά της δολοφονίας του 29χρονου οπαδού της ΑΕΚ, του οποίου η φωτογραφία εμφανίστηκε και στον φωτεινό πίνακα του «Κλεάνθης Βικελίδης».

Η ανάλυση του αγώνα

Εξαιρετικά απειλητικός μπήκε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη κιόλας καλή ευκαιρία στο 4΄ με τον Μοντόγια του οποίου το σουτ πέρασε δίπλα από την εστία της Ντιναμό.

Στο 12’ ακολούθησε μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους. Αρχικά ο Φεράρι μετά από πάσα του Πάλμα έπιασε σουτ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ντιναμό. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ζουλ με ωραία προσπάθεια απελευθερώθηκε, έκανε νεο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 24΄σημειώθηκε τεράστια ευκαιρία και πάλι για τον Άρη με τον Κάρλσον αυτήν την φορά, ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Ντιναμό και δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά του α΄ ημιχρόνου η Ντιναμό είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κούεστα, παρά μόνο στο 44’ όπου το σουτ του Γιαρμολένκο, κόντραρε, προσπάθησε να βάλει την προβολή ο Μπενίτο, πρόλαβε όμως ο Κουέστα και μπλόκαρε.

Τέλος α΄ ημιχρόνου, ο Άρης είχε το πάνω χέρι, έβγαλε ενέργεια, δημιούργησε τελικές έχοντας καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ.

Άρης με Ντιναμό Κιέβου στο Βικελίδης

Στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης απειλεί με μακρινό σουτ του Μορόν, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ντιναμό.

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Άρης να κάνει το 1-0 στο 65΄με τη σέντρα του Μορόν στο δοκάρι, κεφαλιά του Νταρίντα και εξαιρετική επέμβαση του Μπούστσαν.

Στο 67΄πέναλτι για τους κιτρινόμαυρους, το οποίο το εκτέλεσε εύστοχα ο Λούις Πάλμα στο 69΄κάνοντας το 1-0!

Ο Λουίς Πάλμα και οι παίκτες του Άρη σήκωσαν φανέλα της ομάδας με το όνομα του αδικοχαμένου φίλου της ΑΕΚ και τον αριθμό «29».

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 2-0 στο 79΄με τον Φαμπιάνο. Στο 95΄ απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη! Μετά από πάσα του Μορόν, ο Μενέντες από πάρα πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Μπούστσαν!

Οι συνθέσεις των ομάδων

Άρης (4-3-3): Κουέστα, Φαμπιάνο, Οντουμπάγιο, Φεράρι, Μοντόγια, Εμβοντό, Τζούρασεκ (58΄Ρουπ), Νταρίντα (82΄Πάβισιτς), Κάρλσον (58΄Μενέντες) , Πάλμα (76΄Ματαρίτα) , Μορόν

Ντιναμό Κιέβου (4-4-1-1): Μπούσκαν, Ντούμπινιακ, Ποπόφ, Σιρότα, Τίμσουκ, Σίντορσουκ (82΄Μπράζκο) , Σαπαρένκο ( 81΄ Σέμπελεφ), Μπουγιάλσκι, Καμπάγιεφ (82΄ Κολόσιφ), Γιαρμολένκο, Μπενίτο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζάρεντ Ζιλέτ. Βοηθοί του οι Ντέιβις και Λενάρντ ενώ τέταρτος ο Σάλσμπουρι.

Να σημειωθεί ότι η ρεβάνς του Άρη με την Ντιναμό Κιέβου θα πραγματοποιηθεί στις 17/8 στο Βουκουρέστι. Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Νέφτσι Μπακού-Μπεσίκτας. Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων έληξε με το σκορ 1-3 υπέρ της Μπεσίκτας, η οποία «κλείδωσε» θα λέγαμε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa Conference League.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Αφιερωμένο στον αδικοχαμένο Μιχάλη το γκολ του Πάλμα στο Άρης – Ντιναμό Κιέβου (ΦΩΤΟ)

Με συνοδεία των φίλων του στο «Κλ. Βικελίδης» για το παιχνίδι με τη Ντ. Κιέβου ο Άρης (VIDEO)

UEFA για δολοφονία Κατσουρή: Ζητήσαμε αναλυτική αναφορά από την Ελλάδα -Επιφυλασσόμαστε για πρόσθετα μέτρα

Ν. Φιλαδέλφεια: Νέο βίντεο-ντοκουμέντο από την καταδρομική επίθεση των χούλιγκαν

Ν. Φιλαδέλφεια: Στο νοσοκομείο με έντονη αδιαθεσία ο πατέρας του 29χρονου Μιχάλη