Ισοπαλία για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό (1-1) στην Τούμπα

Αθλητικά

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με τον Ίνγκασον όμως οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με τον Μπα – Τρομερή ευκαιρία για τους ασπρόμαυρους στις καθυστερήσεις με τον Τζόλη.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στο γήπεδο της Τούμπας για την εξ αναβολής 6η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση έχοντας την πρώτη καλή φάση στο 2′ με το πλασέ του Μουργκ με τον Ολυμπιακό να ισορροπεί χάνοντας τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 14′ με τη μεγάλη διπλή ευκαιρία του Εμβιλά (απόκρουση Πασχαλάκη και δοκάρι) και εν συνεχεία το σουτ του Καμαρά.

Οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά στο 20′ καθώς η εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή απόκρουση με τους Θεσσαλονικείς να απαντούν στο 28′ όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ, ο Ίνγκασον έπιασε κεφαλιά αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή φάση ανήκε στους ερυθρόλευκους με τον Βαλμπουενά στο 36′ να εκτελεί φάουλ και τον Πασχαλάκη να εκτινάσσεται θεαματικά αποκρούοντας σε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να προηγηθεί στο 51′ όταν ο Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα αριστερά με τον Ουάρντα να πιάνει κεφαλιά, τον Σα να διώχνει και στην εξέλιξη της φάσης ο Ίνγκασον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μάλιστα στο 56΄, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά με τον Ίνγκασον να πιάνει κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα ενώ στο 70′, ο Ουάρντα έκανε καλή κίνηση και σουτ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνς κατάφερε τελικώς να ισοφαρίσει στο 77′ όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με τον Μπα να πηδά δυνατά καρφώνοντας τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-1.

Σημειώνεται πως η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έχασε τρομερή ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Τζόλης έκανε ωραία κίνηση εξαπολύοντας δυνατό σουτ με τη μπάλα να σκάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (Τζόλης 83′), Ουάρντα, Κρμέντσικ (Σφιντέρσκι 69′).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Βρουσάι (Ραντζέλοβιτς 61′), Βαλμπουενά (Χασάν 71′), Φορτούνης (Μπουχαλάκης 82′), Ελ Αραμπί (Μασούρας 82′).